تبلیغات
توصیه های اخلاقی و معنوی - توصیه معنوی و دستورالعمل برای تزكیه نفس ازمرحوم كشمیری (ره)

توصیه های اخلاقی و معنوی
 
دستورالعمل برای سیر و سلوك الی الله و تزكیه نفس

به ادامه مطلب مراجعه شود

ختم چهل روزه (عجیب و شگفت آور)ذكر یونسیه كه مرحوم كشمیری (ره)فرموده اند

لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّی كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ

اول اینكه عامل(فردی كه ختم را انجام میدهد) بر یگانگی  خداوند ایمان داشته باشد نه در زبان بلكه با تمام وجود و با شناخت اندكی كه دارد كه سرلوحه همه انها یكتایی و بی همتایی  خداوند در تمام صفات ثبوتی و مبر بودن او از تمام صفات سلبی است.

توجه كامل به وجود بی همتای خداوند و این كه عامل بداند خداوند در همه حال  ناظر بر عمل اوست  همان طور كه هنگامی كه با یك نفر صحبت میكنید تمام حواس شما به اوست در اینجا نیز باید حالتی مشابه داشته باشید حال انكه در هنگام  گفتن این ذكر با سرچشمه وجودو هستی صحبت می كنید.

پشیمانی از گذشته سرشار از كوتاهی و ناسپاسی زیرا كه این ذكر طبق گفته بزرگان اهل معرفت خود نوعی توبه به درگاه باری تعالی است.

نیاز نیست كه تنها به معنی ایه اكتفا كنید بلكه به رابطه مضموم ایه با خودتان نیز باید اهمیت بدهید .منظور اینكه در قسمت اول ایه كه در یگانگی و یكتایی و منزه بودن  خداوند گواهی داده می شود به عظمت خداوند در جهان هم  توجه شود  به نظم و هماهنگی در كره زمین و در سیارات وستاره ها و خورشیدیا  حیات در خشكیها و دریاها وسایر نشانه های عظمت حقتعالی و در قسمت بعدی ذكر گناهان و كوتاهی ها و ناسپاسی  هایی كه انجام شده به یاد اورده مثل كفران نعمت یا كوتاهی در انجام اعمال پسندیده و...

و غرض این نیست كه در هر بار خواندن ذكر تمام این مطالب دوره شود بلكه هر كدام از این دو قسمت را كه باعث می شود شما بیشتر در ان لحظات قرب به  حضرت دوست  پیدا كنید انتخاب كنید كه اكثر اوقات به هردو معنی توجه میشود.

زمان مناسب همانطور كه قبلا گفته شد بعد از عشاء است (حدودا ساعت ده به بعد)و دلیل ان هم قبلا ذكر شد.

 در مورد تعداد این ختم هم باید از 400 شروع شود و كم كم زیاد شود البته نیازی نیست حتما شما تعداد بشمارید بلكه از 20دقیقه كه زمان تقریبی 400 ذكر است شروع كنید و ذره ذره (مثلا سه دقیقه یا پنج دقیقه)انرا زیاد كنید.قبلا گفته شد یكی از دوستان چگونه ختم گرفته بود او حدود20 دقیقه این ذكر را می خوانده و بعد انقدر می خوانده تا در سجده خوابش می برده است بسیاری از انها هم كه این ختم را تجربه كرده اند این را توصیه می كنند اینجانب نیز همین طور. زیرا مرحوم كشمیری این را فرمودند.

شاید كمی دشوار به نظر  اید اما ایا نتیجه كار انقدر ارزشمند نیست كه این سختی ها را بجان خرید؟

ایا نیاز نیست كه انسانها بخشی از شبانه روز را به مناجات با باریتعالی بپردازند حال انكه چنین نتایج عظیمی همچون:((( چشم برزخی.ارتباط با عالم ملكوت.و راهیابی به دنیای ارواح. و نورانی شدن قلب. و زدودن لكه های سیاه گناه از روح ادمی. و بسیار چیزهای دیگر))) حاصل این عمل گرانبها نزد علمای اهل معرفت  و  استادان و بزرگان است.
________________________________________

از امام  باقر (ع) روایت شده است كه :یونس علیه السلام سه روز در شكم ماهی درنگ كرد و در تاریكی های سه گانه  تاریكی شكم ماهی  تاریكی شب  تاریكی دریا  ندا در داد و گفت:لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّی كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ    آنگاه خداوند دعایش را اجابت كرد و سپس ماهی وی را بر حال افكند.

________________________________________

مرحوم استاد علامه طباطبائی فرمودند كه مرحوم قاضی ( استاد آنجناب عارف عظیم و سالك مستقیم حضرت آیت الله حاج سید علی قاضی تبریزی ) اول دستوری كه می دادند ذكر یونسی بود لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّی كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ    كه در مدت یك سال در وقت خاص به حالت سجده ات بازخوانده شود.

طبقه بندی: دستور العمل های آیت الله كشمیری رحمةالله علیه، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 آبان 1389 توسط عبدالله
تمامی حقوق مطالب برای توصیه های اخلاقی و معنوی محفوظ می باشد