تبلیغات
توصیه های اخلاقی و معنوی - توصیه های معنوی و دستورالعمل برای تزكیه نفس از آیت الله حاج شیخ احمد حجتی میانجی(ره)

توصیه های اخلاقی و معنوی
 
دستورالعمل برای سیر و سلوك الی الله و تزكیه نفس

به ادامه مطلب مراجعه شود

 ایشان برای خواندن نماز اوّل وقت ،اهمیت فراوانی قائل بود و همیشه قبل از نماز به انتظار می نشست و ذکر می گفت و مقید بود ،بین نماز مغرب و عشاء علاوه بر نافله و نماز غفیله ، نماز وصیت حضرت رسول (ص) را بخوانند.

روزی فردی از ایشان تقاضای ذکر می کنند ، ایشان در جواب می فرمایند:((لااله الاّالله)) زیاد بگو .آیت الله حجتی روزی دو هزار بار این ذکر را زمزمه می کردند و می فرمودند:پیامبر(ص)بالای منبر فرمودند:من افضل الناس؟ هیچ کس جواب نداد و همه گفتند:الله و رسوله اعلم . پیامبر(ص)فرمود:کسی که روزی صد مرتبه بگوید((لااله الاّالله))و افضل از او کسی است که بیشتر بگوید.

منبع:کتاب حدیث عشق و عرفان

آثار وضعی گناه

گناه آثار وضعی دارد حتی بعد از توبه نیز آن آثار در روح انسان باقی می‏ماند و برای همین نیز در آیات قرآن بعد از کلمه «تابوا» (توبه کنید)؛ کلمه «اصلحوا» (اصلاح کنید) آمده است؛ یعنی صِرف توبه کافی نیست. بعد از آن باید با جدیت ‏به اصلاح روح پرداخت تا آثار وضعی گناه از جان و دل زدوده شود. 
 
مناجات با خداوند

از خدا حاجت‏ خواستن، خودش توفیق است. در دعا هست که، «اما الراحل الیک قریب المسافة» منظور از راحل این است که خدایا، کسی که می‏خواهد به سوی تو بیاید، قریب المسافة است . من به ذهنم آمده که شاید قریب المسافة این باشد که عبد هر قدر هم دور باشد، اگر بخواهد برگردد، فاصله نزدیک است؛ فقط یک دفعه بگوید: نفهمیدم، خدایا، نفهمیدم؛ غلط کردم
 
آزمون الاهی

امتحان در «خوشی‏» خیلی مشکل است. من خیال می‏کنم از هزار، یک نفر از عهده امتحانش بیرون می‏آید. خدا پول بدهد، مقام بدهد، صحت‏ بدن بدهد، وسایل و امکانات بدهد، آدم خودش را گم نکند؟! چند نفر می‏توانند از عهده امتحان بیرون بیایند؟
 آداب دعا

یکی از آداب دعا این است که به خدا راه نشان ندهیم .
ما باید از فضل خدا بخواهیم، دیگر بقیه کارها به دست ‏خدا است. بگوییم خدایا می‏دانی که من احتیاج دارم به فلان عطیه شما .
مرحوم علامه طباطبایی می‏فرماید: آداب دعا این است که از فضل خدا بخواهی و در راه و خصوصیات آن دخالت نکنی .

آشنایی با شرح حال بزرگان

وقتی آدم شرح حال بزرگان و وارستگان را می‏خواند، فایده‏اش این است که احساس کمبود می‏کند . مقامات آنها را می‏بیند و آن وقت می‏فهمد چقدر از نظر معنوی کمبود دارد. آیة الله بهاءالدینی می‏فرمودند: اگر کسی «وصل‏» را درک نکند، نمی‏فهمد معنای «فصل‏» چیست و چرا علی (علیه‌السلام) در دعای کمیل می‏فرماید: توان فراق تو را ندارم .
 
منبع:مجله پرسمان، پیش شماره ۸ ، عبدالرحیم اباذری

طبقه بندی: دستور العمل های شیخ احمدحجتی میانجی، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 آذر 1389 توسط عبدالله
تمامی حقوق مطالب برای توصیه های اخلاقی و معنوی محفوظ می باشد